Anasayfa » Blog » En İyi Motosiklet Yağları

En İyi Motosiklet Yağları

Motorlu kurye ve motosikletler için en iyi motor yağları nelerdir? Araçlarda motosiklet hasım kullanıldığında sürtünme oluşan yüzeylerin arasını birbirinden ayrılır. Bu sayede yüzey, ıslak bir duruma gelir. Kayganlaşan yüzeyin hareket beceriyi artar. Üstelik sürtünme daha hafifçe oluştuğundan dolayı, ortaya yüksek bir sıcaklık çıkmaz. Bu vaziyet debriyajın ve motorun soğutulması manasına gelmektedir. Aşınmanın azalması ise, motorun parçalarının daha uzun ömürlü olması anlamına gelir. Yüksek kalifiye motosiklet yağları kullanılacak olan araçlar devamlı fazlaca daha iyi performansla çalışır. Bu araçların yaşam süreleri oldukça daha uzun vadeli olmaktadır.

Motor Yağı Nasıl Seçilmelidir?

Seçilen motosiklet motor yağları, araçların performanslarına direk halde etki eder. Bu nedenle, iyi bir seçim yapabilmek için birtakım kriterlere itina gösterilmelidir.. Günümüzde en kalifiye olarak bilinen yağlar tam bileşik yağlardır. Ancak bununla birlikte mineral yağ ve yarı sentetik yağ kullanımı da fazlaca yaygındır. Bu her üç tür yağın seçiminde de dikkat edilmesi lüzumlu olan ilk özellik, yağın kalifiye bir üretim ile elde edilmesi işlemidir. Bunun için genel anlamda bilinen iyi nitelikli markaların yağları tercih edilmelidir. Bir fazlaca model ve marka aracı için en kaliteli performans alacağınız Yağ ve Yağ çeşitlerini gerek kitapçık gerek ise kullanım kılavuzu içerisinde size sunmaktadır.

Motosikletim İçin Hangi Marka Yağı Kullanmalıyım?

2020 senesi itibarıyla Bajaj markası kendi motosikletleri ve piyasada bulunan öteki motosikletler için özel olarak tam koruma sağlamakta olan ve yüksek koruma kapasiteli kendi yağlarını üretmiştir. Bilindiği suretiyle Motul yağlarının içinde bulunan ester maddesi özellikle Pulsar ve Dominar modellerinde bulunan keçelere zarar vermiş olduğu ispatlanmıştır. İşte bu %n Bajaj hem kendi motosikletlerine bununla beraber öteki bütün motosiklet için ahenkli ve yüksek korumalı DTSoil motor yağlarını geliştirerek Bajaj kullanıcılarının nitelikli yağ kullanırken mağdur olmalarının önüne geçmiştir.

Motosiklet Yağı Çeşitleri Nelerdir?

1 – Mineral Yağlar

2- Tam Sentetik Yağlar

3- Yarı bileşik yağlar 

Motorlu Kuryeler İçin En İyi Motosiklet Yağları Nelerdir?

Yağ çeşitleri nelerdir?

Mineral Yağlar:

Mineral yağlar yıllardır kullanılan bir klasik yağlardır. Yeraltındaki bildiğimiz petrolün distile edilmesinden sonrasında deterjan, viskozite geliştirici ve aşınma önleyici bazı katkılar eklenmek sureti ile üretilirler. Fiyatları genel olarak ucuzdur ve yaklaşık bir performans sunarlar.

Sentetik Yağlar:

Sentetik yağlar laboratuvarlarda çeşitli kimyasal işlemler neticesinde kimyagerler tarafından üretilen yağlardır. Fiyatları mineral yağlara oranla daha pahalıdır ama hem fazlaca daha iyi performans, hem daha uzun vadeli kullanım sunarlar. Termal dayanıklılıkları fazladır. Yağlama görevlerini daha uzun süreler yerine getirirler ve oldukça daha fazla sıcağa dayanabilirler.

Yarı Sentetik Yağlar:

Yarı sentetik yağlar bu ikisinin karışımıdır ve hem maliyetleri, aynı zamanda sundukları performans bu iki yağın arasındadır. Genellikle %70-80 mineral yağa %20-30 sentetik yağ karıştırılmak sureti ile elde edilirler.

Motorlu Kuryeler İçin En İyi Motosiklet Yağları Nelerdir?

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Araç kullanımında motor hasım, motorun parçalarını temizleme görevini de yerine getirmektedir. Bu nedenle yağın kirlenmesi söz konusudur. Bu sebeple motosiklet motor yağları tertipli olarak kontrol yapılmalıdır. Yılda minimum iki defa motor yağının gözden geçirilmesi öneri edilmektedir. Aksi halde yağ, akışkanlığını yitirecek ve motorda aşırı ısınma oluşacaktır. Markanın veya üreticinin belirlediği kilometre aralıklarında yağlar muhakkak değiştirilmeli ve ara ara da kilometre dolmasa bile yağ kontrol camından veya yağ kontrol çubuğundan test yapılmalıdır. Her yağ değişiminde yağ filtresini de muhakkak değiştirmeniz gerekiyor.

Motor yağı, bir otomobil motorunun olmazsa olmaz unsurlarından birisidir. İçten yanmalı bir motorda pistonları veya rotorları yağlamak için kullanılır ve aşırı ısınmayı önler. Eklenen etken katkı maddeleri sebebiyle, yağlanmış yüzeylerin korozyon işlemlerine karşı direnci artar, ayrıca yağın kendisi kalınlaşmaz ya da donmaz. Motor yağı seçiminde ana kriterlerden biri türüdür:

Mineral – yaygın değil, çoğu vakit uzun zamandır özgür bırakılan motorlarda kullanılır. Düşük viskozite endeksine sahiptir, çünkü motorun şiddetli donlarda çalıştırılması zor olabilir;

Yarı sentetik – mineral ürünlere kıyasla daha yüksek viskozite indeksine haizdir. Çok daha pahalı. Bu tip yağ, mineral ve bileşik bileşiklerin temel avantajlarını içermiştir, motordaki sürtünme katsayısı% 5 oranında azaltılmıştır. Bu yağ, performansını korumak için uzun zaman yüksek ve fazlaca düşük sıcaklıklarda kullanmak mümkündür;

Sentetik – üretim esnasında bileşime hangi katkı maddelerinin eklendiğine bağlı şekilde muhtelif emek harcama özelliklerine sahip olabilir. Pratik olarak buharlaşmaz, düşük sürtünme sağlar ve yüksek ve düşük sıcaklıklarda iyi performans gösterir. Yarı bileşik ürünlere kıyasla tek dezavantajı devasa yükseklikte fiyattır.

Motorlu Kuryeler İçin En İyi Motosiklet Yağları Nelerdir?

Motosikletlerde Yağ Kullanımı ve Yağlar Hakkında Genel Bilgiler

Motor hasım, tıpkı eklemlerimizde bulunan koruyucu sıvı şeklinde hareketli parçaların sürtünmeden dolayı aşınmasını önleyen mühim bir maddedir. Motorumuzun içinde sürekli sürtünen parçalar, motor yağı sayesinde sürtünme katsayısı düşürülerek korunmalıdır. İçten yanmalı motorlarda hem yanmadan aynı zamanda sürtünmeden ötürü sıcaklık sürekli artmaktadır. Motor yağının temel amacı da sürtünmeyi azaltarak bu ısının düşmesine yardım etmektir.

Motor Yağının Bozulma Sebepleri: Motor yağının deforme nedenini iki maddede açıklayalım.

A) Yağın Kimyasal Olarak Bozulması:

Motor yağı, motor çalıştığında sıcaklığı oldukca yükselir. Yağın içindeki mineraller, yüksek sıcaklıklarda hava içindeki oksijenle birleşerek oksitlenir. Ayrıca iş zamanında yanma sonucu oluşan öteki kimyasal maddeler, yağla birleşerek doğal asitler meydana getirir.Oksitlenme ve asit etkisiyle motor yağı yine kullanıma parçaların üstünde erozyon, oksitlenme ve sakızlaşma (reçine) meydana getirir. Sakızlaşma, segmanların ve supapların yuvasında sıkışıp kalmasına sebebiyet verir.

B) Yağın Fiziksel Olarak Bozulması:

Emme zamanında silindire giren havanın içindeki tozlar, yanma sonu meydana gelen kurumlar ve öteki arak maddeler, parçaların aşınmasından dünyaya gelen talaşlar, kartere kaçan gazların içerisindeki benzin yahut mazot yağın kirlenmesine ve hususi durumunun bozulmasına sebebiyet verir. Gerçi yağ filtresi, yağın içindeki parçacıkların bir kısmım temizlese bile vakit içerisinde ehil olamaz.. İşte, yukarda ana hatlarıyla açıklanan nedenlerden dolayı motor hasım bozulur. Bu sebeple araç katalogunda önerilen sürelerde motor yağının yenilenmesi gerekir.

Yağlama Sistemi Ana Parçaları

1. Karter:

Karter, motor yağına depoluk yapar, yağın soğumasına destek verir ve motorun alt tarafını kapatarak toz, toprak ve benzeri yabancı maddelerin motorun içine girmesini önler.

2. Yağ Süzgeci:

Karterdeki yağın içinde bulunan büyük pislikleri süzer.

3. Yağ Pompası:

Yağı karterden absorbe ederek muayyen tazyik altında yağ filtresine ve ana yağ kanallarına rotatif. Motorlarda dişli tip, paletli tip, rotorlu tip dahil olmak suretiyle üç çeşit yağ pompası bulunmaktadır.

1-) Dişli Tip Yağ Pompası:

Pompa içinde birbiriyle kavraşmış iki dişli bulunmaktadır. Dişlilerden birisi döndüren, öteki dönen dişlidir. Döndüren dişli hareketini bazı motorlarda kam milinden, birtakım motorlarda krank milinden alır. Dişliler döndüğünde giriş kanalından gelen ve diş boşluklarına dolan yağ çıkış kanalıma göç eder. Taşınan yağın miktarı dişlilerin dönme hızına ve yağ kalınlığına bağlıdır.

Motor hasım soğuk iken veya motor dönemi yükseldikçe dişlilerin taşıdığı yağ, gereğinden fazla fazla olur. Yağ basıncının muayyen bir değerden daha çok yükselmesini engellemek için çıkış kanalına yağ tazyik ayar subabı konur. Basınç ayar subabı pompa gövdesinde yahut ana yağ kanalı üstünde olabilir. Pompa yağ çıkış basıncı, basınç ayar subap yayının basıncını yenecek kadar yükseldiğinde subabı açarak geri dönüş yapar.

2-) Paletli Tip Yağ Pompası:

Paletli yağ pompasında dişli yerine paletler kullanılır. Paletler, pompa gövdesi arasında, eksenden kaçık olarak dönen palet başlığındaki yuvalarına takılır. Yuva içerisindeki palet yayları, paletleri devamlı olarak gövde yüzeyi ile temas halinde tutar. Palet başlığı pompa miline bağlıdır. Mil döndüğünde paletler, giriş kanalı önünde büyüyen ve çıkış kanalı önünde sıfıra kadar küçülen bir hacim meydana getirirler. Yağın taşındığı hacmin sıfıra düşmesiyle yağ ana yağ kanalına basılır.

3-) Rotorlu Tip Yağ Pompası:

Rotorlu tip yağ pompasında iç rotor, rotor yuvasında pompa mili döndüğünde iç rotor ile çalışan dış rotor, yağ giriş kanalında büyüyen ve yağ çıkış kanalında sıfıra kadar küçülen değişken bir hacim meydana getirir. Giriş kanalında büyük hacme alınan yağ, çıkış kanalında hacmin sıfıra düşmesiyle ana yağ kanallarına basılır.

Yağ Pompası Arızaları:

Hangi tip yağ pompası olursa olsun, çıkış kanalına taşınan yağın geri dönmesine engel olunarak basınç artışı sağlanır. Yağın taşınmasını sağlamakta olan parçalar aşındığı vakit pompadaki yağ kaçağından ötürü lüzumlu tazyik artışı sağlanamaz. Bu durumda pompa sökülür. Temizleme sıvısı ile yıkanır ve basınçlı hava ile kurutulur. Pompa parçaları gözle kontrol edilir.

Pompa gövdesinde çatlama,dişlilerde ve pompa milinde gözle görülür deformasyon var ise pompa yenisi ile değiştirilir. Yapılan gözle kontrolde bariz bir arıza yok ise, katalogdan boşluk değerleri ve ölçme yöntemleri tespit edilerek ölçü cihazı ile aşıntı kontrolüne geçilir.

Ölçülen erozyon miktarı katalog değerlerinin üstüne çıkıyorsa mümkünse onarılır ya da yenisiyle değiştirilir. Yağ pompalarının genel kontrolü ve boşluk değerleri aşağıda belirtilmiştir. Dişli tip yağ pompasında,dişli yanı ile gövde arasındaki boşluk sentil ile ölçülür. Boşluk miktarı 0.05 ila 0.13 mm arasında olmalıdır.

4-) Basınç Ayar Subabı:

Basınç ayar subabı, yağ pompası tarafınca ana yağ kanalına basılan yağın, basıncını istenen değerde kalmasını sağlar. Basınç ayar subabı, ayar vidası, basınç yayı ve basınç subabından meydana gelir. Basınç subabı bilye ya da piston şeklindedir. Sistemdeki yağ basıncı, muayyen değere vardığında tazyik yayının kuvvetini yenerek basınç subabını itip kısa devre kanalının açılmasını sağlar. Yüksek basınçlı yağ kısa devre kanalından yağ pompa girişme geri basar yahut direk olarak kartere dökülür. Yağ basıncı normale döndüğünde subap, basınç yayının etkisiyle kısa dönem kanalını kapatır.

5-) Yağ Filtreleri:

Yağ filtresi normal sürüş esnasında yağa karışan yabancı madde ve tozların filtrelenmesine yarar. Tıkanan filtre yağ akışında azalmaya ve bu da motor hasarına neden olabileceği için toz ve leke benzer biçimde partiküller motora zarar verebilir.

Yağ filtresi, yağ pompasının bastığı yağı süzerek içindeki yabancı maddeleri temizler.Yağ pompasından gelen basınçlı yağ, filtre elemanının dış yüzeyinden süzülerek iç tarafa geçer. Yağın içindeki yabancı maddeler gözenekli kağıt filtre üstünde kalır.

Temizlenen yağ, ana yağ kanalından geçerek motor parçalarını yağlar.Motor yağ dolaşımı tam akışlı olan sistemde filtre üstünde bir güvenlik subabı bulunmaktadır. Emniyet subabının görevi, filtrenin tıkanması halinde pompadan gelen yağın ana yağ kanalına geçmesini sağlar. Bu şekilde motorun yağsız kalması önlenir.

Motorlu Kuryeler İçin En İyi Motosiklet Yağları Nelerdir?

Moto Kuryeler İçin En İyi Motosiklet Yağları

1- Castrol

Castrol dünya çapında otomotiv, endüstriyel, denizcilik, havacılık, petrol arama ve üretim müşterilerine ileri yağlama ürünleri, gres ve ilişkili hizmetler sunan, Birleşik Krallık merkezli bir firma. Otomobiliniz için tam bileşik, yarı sentetik ve mineral yağlar olmak üzere geniş bir motor hasım ürün grubu sunan markanın bu değişik ürün çeşitlerini onlarca seçenekle bulabilirsiniz.

2- Motul

Motul yaklaşık 160 yıldır performansı yüksek motor ve endüstriyel yağlar üreten Fransız bir firma olan Motul da aracınız için motor yağları arasında tercih edebileceğiniz markalar arasında. Motosikletlerden arabalara, kar araçlarından scooter’lara, off-road araçlarından ağır hizmet araçlarına; geniş bir ürün gamı sunan Motul yağlar değişik modelleriyle

3- Mobil

Otomobil motor yağları mevzusunda bir diğer ünlü marka da Mobil. Gerek binek araçlar, gerekse ticari araçlar için değişik modellerde motor yağları bulunan Mobil, Mobil 1 ve süper ürünlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

4- Spedool

Mavi renkli olan yağ 10-40 tam sentetik bir yağdır. Motul 7100 kalitesinde olan Aman malı bir yağ. İleride adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Şahsen benimde kullandığım bir markadır. Tavsiye ederim. Sanayi sitelerinde yağcılara sorun vardır.